ביטוח חובה

ביטוח חובה כשמו כן הוא. ביטוח לנסיעה בכלי רכב מנועי שהנו חובה לנוהג ברכב. הביטוח הנ"ל מכסה אך ורק נזק גוף של הנוסעים ברכב.

ביטוח זה חשוב ביותר מאחר ונהיגה בהיעדר ביטוח חובה מטילה אחריות פלילית על הבעלים של הרכב או הנוהג בו [להוציא מקרים חריגים שלא נדון בהם במסגרת מאמר קצר זה] ולמעשה חושפת את הבעלים או הנהג לתביעה של "קרנית" [הקרן הממשלתית] בגין כל סכום שבו היא תידרש לפצות את הנוסע ברכב שנפגע בתאונה.

הקרן הוקמה מכוח חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ד 1984 ותקציבה מגיע מאחוז מסוים ממה שמשלם כל מי שיש לו ביטוח. במילים אחרות, כולנו משלמים עבור קיומה של קרנית.

נהגים, נוסעים והולכי רגל אשר היו מעורבים בתאונת דרכים בה לא היה לרכב הפוגע ביטוח חובה, יכולים לתבוע פיצויים מ"קרנית" בשל פגיעה בגופם והנזק ממנה.

הקרן מאפשרת פיצוי רק עבור נזק גוף ולכן נזקי רכוש יוכל לתבוע ישירות את הנהג הפוגע שאינו מבוטח. יש לציין, כי משקפיי ראייה מבוטחים במסגרת ביטוח חובה/קרנית.

הערת אזהרה חשובה (!) כל מי שנוהג ברכב שלא היה לו ביטוח חובה במועד התאונה, לא רק שלא יהיה זכאי לקבל פיצוי מקרנית עבור פגיעותי, אלא שהוא יהיה חשוף לתביעה אפשרית מצד קרנית נגדו בגין כל סכום שתשלם לאחד מיושבי הרכב [או מחוצה לו], אלא אם יוכיח שלא ידע ולא צריך היה לדעת שלרכב לא היה ביטוח חובה.

מה עושים אם נפגעתי בהיותי נוסע ברכב [או הולך רגל] שלא היה לרכב ביטוח חובה במועד התאונה (?)

ראשית חשוב ביותר להיוועץ כמה שיותר מוקדם עם עו"ד המומחה בתחום ויש לו ניסיון בתביעות מהסוג הואיל ולאיסוף ראיות והדרכה מקצועית יש לעיתים חשיבות קריטית להמשך ניהול התיק.

רועי לוי עורך דין תאונות דרכים מומלץ אשר עוסק בתחום שנים רבות, מכיר את הפסיקה הנוהגת ובעיקר את הראיות הדרושות כדי להוכיח את התביעה. הניסיון המקצועי והוותק מוביל את הלקוח אל הדרך היעילה והמהירה לניהול התיק בצורה אופטימאלית עבורו.

ביטוח מקיף

מדובר בביטוח שמכיל בתוכו מגוון רחב של סיכונים שבעת מקרה ביטוח הנם מכוסים במסגרת הפוליסה. כך למשל ולשם הדוגמא הוא מכסה נזק לרכב מתאונה עצמית, שריפה, גניבה, חדירת מים כתוצאה מהצפה, שוד, מעשה זדון, כוחות טבע ועוד.

מחיר הביטוח ["הפרמיה"] משוקלל בהתאם למספר פרמטרים וביניהם כמו למשל סוג הרכב ו"גילו" [ככל שהרכב יוקרתי וחדש יותר, כך הפרמיה גבוהה הרבה יותר], גילו של  הנהג [ככל שהוא צעיר הפרמיה יקרה הרבה יותר מאחר והסטטיסטיקה מדברת על כך שמרבית התאונות הנן של בני הגיל הצעיר [19 עד 27] וותק הנהיגה שלהם ואפילו עבירות תעבורה שונות משפיעות על הפרמיה.

מהו "ריידר" ?

ריידר הנו "בעברית פשוטה" תוספת. ישנם רכיבים שניתן להוסיף לביטוח המקיף, למשל:  שבר זכוכיות [תתפלאו כמה זה יקר להחליף סאן רוף (חלון גג) בהיעדר כיסוי], חילוץ וגרירה ועוד.

באילו מקרים חברת הביטוח יכולה שלא לשלם על נזק בגין מקרה הביטוח ?

תתפלאו כמה טענות יש לחברות הביטוח לטעון ברגע האמת על מנת שלא לשלם לכם את הפיצוי. המוכר והשכיח הנה הטענה כי לא התקיים מקרה ביטוח [כלומר תיאור נסיבות התאונה שלכם לא נכנס להגדרת מקרה ביטוח כפי שמפורט בפוליסה].

ישנן תאונות רבות שמתיאור נסיבות התאונה עולה חשד שמדובר בניסיון של הנהג או מי מטעמו "להיפטר" מהרכב שהוא לא מצליח למכור במחיר סביר. כמובן שהנטל להוכיח זאת הנו על חברת הביטוח שדרך כלל נעזרת בחוקרים [הרחיבו הידיעות במאמר חוקרים פרטיים].

טענות רבות נוספות הנן כי מדובר ב"כוח עליון", קרי מדובר במקרה שבו קיימת החרגה בפוליסה למקרים שבהם

עוד טענות הנן ל"נזק תוצאתי" שמוחרג מהפוליסה; למה הכוונה ? כאשר נהג נוסע ברכבו בשטח [לשם הדוגמא] הרכב עולה על אבן גדולה שפוגעת לו במיכל השמן של הגיר – להלן "מקרה הביטוח" [התאונה שאמורה להיות מכוסה), אבל – מאחר והוא ממשיך לנסוע ניגר השמן מהמיכל עד שהוא מתרוקן וכעת הפגיעה במערכת הגיר גרם לו לאבדן מוחלט דבר שמייקר את הנזק באופן משמעותי.

פנייה לעו"ד בסמוך לאחר התאונה יכולה לשפר את הסיכויים באופן דרמטי לטענות כאלו מטעם חברת הביטוח. משרד עו"ד רועי לוי ייצג במקרים אלו בבית המשפט [כל פעם צד אחר] וצבר ניסיון וותק רב עם השנים ובכוחו למנוע מצבים שבהם בעלי הרכב לא מפוצים בהתאם לתנאי הפוליסה.

מה עושים אם הרכב נפגע בתאונה עצמית וחברת הביטוח מסרבת להכיר בתאונה או לפצות בגין הנזקים ?

דבר ראשון והחשוב מהכל [עדיף עוד בטרם ישלח מכתב הדחיה מטעם חברת הביטוח], לפנות לעו"ד ותיק ומנוסה שידע להתנהל מול חברת הביטוח, הרבה לפני שזו חומקת מתשלום.

במסגרת הודעתכם על תאונה לחברת הביטוח יש חשיבות קריטית לנסיבות התאונה, לצורה ולאופן שבו אתם מנסחים את ההודעה. מדובר במסמך משפטי מחייב שישמש בהמשך בהליך המשפטי ומכאן חשיבותו.

עשו לעצמכם טובה ענקית ופנו מייד לאחר התאונה לעו"ד מומחה בתחום שיש לו ניסיון בתביעות מהסוג הואיל ולאיסוף ראיות והדרכה מקצועית יש לעיתים חשיבות קריטית להמשך ניהול התיק.

רועי לוי משרד עורכי דין עוסק בתחום שנים רבות, מכיר את הפסיקה הנוהגת ובעיקר את הראיות הדרושות כדי להוכיח, כי התאונה שלכם הנה "מקרה ביטוח". הניסיון המקצועי והוותק מוביל את הלקוח אל הדרך היעילה והמהירה לניהול התיק בצורה אופטימאלית עבורו.

ליצירת קשר
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מאמרים נוספים

מהי תאונת עבודה ומדוע כדאי להיוועץ עם עו"ד?
תאונה, מחלה או פגיעה גופנית או שכלית שנגרמה לעובד, בשל רשלנות המעסיק או הפרת חוק מצדו, בזמן העבודה או כתוצאה...
המשך קריאה
כל מה שחשוב לדעת בנושא תאונות דרכים
מה מוגדר בחוק "תאונת דרכים" ? בהתאם לחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה – 1975 (להלן: "החוק") "תאונת דרכים" הנה...
המשך קריאה
עורך דין תאונות דרכים מומלץ
עורך דין לענייני תאונות דרכים כמעט מידי יום מתרחשות ברחבי המדינה תאונות דרכים, החל מתאונות קלות דרך קשות ועד קטלניות....
המשך קריאה
עורך דין נזקי גוף בחיפה
לנזק  גופני שנגרם לאדם ישנן פעמים רבות השלכות המורגשות היטב גם זמן רב לאחר שהטיפול בנפגע הסתיים ולאחר שהוא נחשב...
המשך קריאה
עו"ד נזקי גוף
עורכי דין לנזקי גוף מקרים של תאונות כגון תאונות עבודה, מחלות עקב מקום עבודה, רשלנות רפואית לצד כל נזק גופני...
המשך קריאה
ייפוי כוח מתמשך

המשך קריאה
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support